top of page

Konferencja o przyszłości Mazur – 22.02.2025 w Hotelu Tajty

22 lutego 2025 roku w Hotelu Tajty odbyła się konferencja, która zgromadziła blisko 50 uczestników – przedstawicieli samorządów, służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo na wodzie, organizacji ekologicznych, firm czarterowych i turystycznych oraz innych instytucji związanych z regionem Wielkich Jezior Mazurskich. Wydarzenie było doskonałą okazją do podjęcia kluczowych tematów dotyczących bezpieczeństwa, ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju turystyki na Mazurach.


Wprowadzenie i powitanie gości

Spotkanie rozpoczęło się od przywitania gości przez prowadzących: Marka Szmita – gospodarza obiektu oraz Prezesa LOT MAZURY, Michała Żaka – członka zarządu LOT MAZURY oraz Marcina Krzywonosa – członka zarządu Stowarzyszenia Żeglarskiego Wiatrowskaz. Wśród zaproszonych gości byli obecni: Burmistrz Miasta Giżycka Pani Ewa Ostrowska, Wójt Gminy Giżycko Pan Marek Jasudowicz, oraz Wicestarosta Powiatu Giżyckiego Pan Mateusz Sieroński. Warto podkreślić, że konferencja zgromadziła również przedstawicieli służb mundurowych, MOPR, organizacji pozarządowych i wielu innych osób zaangażowanych w rozwój regionu.


Bezpieczeństwo na wodzie i w portach

Pierwszy panel konferencji poświęcony był bezpieczeństwu na wodzie i w portach. W tym zakresie swoje wystąpienia miały przedstawicielki Komend Powiatowych Policji w Giżycku i Węgorzewie, które omówiły kwestie związane z art. 51 i art. 109 Kodeksu wykroczeń oraz znaczenie współpracy z MOPR. I Zastępca Komendanta KPP w Giżycku, Pani Magdalena Dębińska przedstawiła zakres działań jakie są planowane do wprowadzenia w najbliższym sezonie letnim w zakresie większego bezpieczeństwa na wodzie, m.in.: akcje z wykorzystaniem dronów i skuterów wodnych policji oraz utworzenie specjalnego adresu mail do powiadomień przez użytkowników wód wykroczeń popełnianych na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Kolejnym punktem była prezentacja Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, która spotkała się z pozytywną reakcją Pani Burmistrz Giżycka, podkreślającej jej skuteczność w zapewnianiu bezpieczeństwa na wodach Mazur. Poruszono także temat zakupu profesjonalnych dronów, które mogłyby wesprzeć służby w monitorowaniu jezior mazurskich. Prezes Mazurskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, Pan Jarosław Sroka przedstawił również zasady funkcjonowania numeru ratunkowego 984, który niebawem będzie miał możliwość lokalizacji dzwoniącego w czasie rzeczywistym, co zdecydowanie zwiększy skuteczność działań ratunkowych.


Prezentacja HelpBox

Jednym z najciekawszych punktów konferencji była prezentacja HelpBox – systemu skrzyń ratunkowych, mającego na celu rozwiązanie problemu utonięć w Polsce, zaprezentowanej przez Pana Mateusza Kujawę zdalnie. HelpBox dostarcza kompleksowe rozwiązania technologiczne oraz sprzęt ratowniczy, umożliwiając szybki dostęp do niezbędnych narzędzi w sytuacjach kryzysowych na wodzie. System ten może znacząco poprawić bezpieczeństwo na mazurskich jeziorach, udostępniając efektywne wsparcie ratunkowe w kluczowych momentach.


Ekologia i ochrona środowiska

W panelu poświęconym ekologii, Pani Anna Wiktor ze Stowarzyszenia Żeglarskiego Wiatrowskaz przedstawiła wyniki ankiety dotyczącej dbałości o środowisko w mazurskich portach. Wskazano na konieczność poprawy w zakresie segregacji odpadów, opróżniania ścieków z jachtów i hałasu w portach, głównie w czasie organizowanych imprez. Pan Marcin Krzywonos (szkoła żeglarstwa Gertis) podkreślił wagę edukacji turystów i odpowiedzialności po stronie zarządzających portami.


Sanitacja portów w obszarze Wielkich Jezior Mazurskich

Pani Agnieszka Kombel-Gawlik – Dyrektor Biura Zarządu Stowarzyszenia WJM 2020 zaprezentowała projekt „Sanitacja Portów w obszarze Wielkich Jezior Mazurskich”, którego celem jest instalacja darmowych pomp do odsysania fekaliów w 60 portach. Projekt ten ma na celu poprawę jakości wód mazurskich jezior, przyczyniając się do ochrony środowiska naturalnego. Stowarzyszenie WJM 2020 realizuje również inne działania edukacyjne, które wspierają zrównoważony rozwój regionu.


Działania Fundacji Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich

Kolejnym punktem była prezentacja działalności Fundacji Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich, o której opowiedziała Pani Prezes FOWJM Magdalena Fuk. Fundacja ma siedzibę w Giżycku, powstała w 1991 jako pierwsza taka, samorządowa sieć w regionie i skupia obecnie 23 samorządy. Od 2000 roku FOWJM prowadzi Mazurskie Centrum Edukacji Ekologicznej, działa na rzecz poprawy jakości wód i realizuje szereg projektów ekologicznych, w tym przy wsparciu funduszy krajowych i międzynarodowych. Ważna jest edukacja na rzecz ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju, którą Fundacja realizuje w regionie. Wśród obecnie prowadzonych działań jest m.in. projekt „Zielona Świadomość", współfinansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, z warsztatami EkoKobieta, akcjami recyklingu, czy EkoMinecraft i Energia a Środowisko, promującymi ochronę środowiska wśród najmłodszych. Realizowana jest szeroko współpraca międzynarodowa, w ramach projektów UE Interreg z partnerami z Polski i Litwy, tu ważny projekt „Wodna Sieć Ekologiczna | Water Ecological Network",dotyczący monitorowania jakości wód, ochrony i rekultywacji jezior w rejonie przygranicznym, prowadzony z Trokami i gminą Kruklanki, czy „EcoCamp" realizowany wspólnie z Rejonem Wileńskim i gminą Giżycko. Fundacja jako jedyny przedstawiciel z Polski jest również członkiem międzynarodowej organizacji nEUlakes – Sieć Europejskich Jezior | Network of European Lakes.


Inwestycje na Mazurach

Druga część konferencji była poświęcona zakończonym i planowanym inwestycjom na Mazurach. Agnieszka Kombel-Gawlik zaprezentowała realizowane projekty związane z budową i modernizacją infrastruktury szlaków wodnych Wielkich Jezior Mazurskich. Wartość inwestycji sięga 430 mln zł, z czego 70% stanowi dofinansowanie z Unii Europejskiej. Wśród zrealizowanych projektów znalazło się również 18 Miejsc Obsługi Rowerzystów oraz 9 wież widokowych w ramach Mazurskiej Pętli Rowerowej, która posiada już około 310 km. Poinformowała zebranych jakie są zaplanowane remonty kolejnych kanałów i portów.


Projekt „Rowerowe Mazury”

Pani Dyrektor omówiła również zrealizowany przez Stowarzyszenie WJM 2020 projekt Mazurskiej Pętli Rowerowej (MPR) oraz planach kontynuacji tego projektu. Michał Żak z LOT MAZURY wspomniał również o realizowanym projekcie „Rowerowe Mazury”, który ma na celu rozwój infrastruktury rowerowej na Mazurach, łącząc nowe trasy z Mazurską Pętlą Rowerową. Podkreślono, że projekt uzupełnia istniejącą sieć tras rowerowych i ma na celu poprawę dostępności do nowych atrakcji turystycznych w regionie. Przy okazji przywitano i przedstawiono Witosława Wyrobka, wiceprezesa LOT MAZURY, głównego realizatora tego zadania. Poinformowano zebranych, że planowane są prace wspólnie z LOT MAZURY, LOT Ziemia Mrągowska, Stowarzyszeniem WJM 2020 oraz Stowarzyszeniem Żeglarskim Wiatrowskaz dotyczące pozyskania ze źródeł zewnętrznych środków na promocję Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich i Mazurskiej Pętli Rowerowej.


Działania związane z Kanałem Łuczańskim

Wicestarosta Powiatu Giżyckiego Pan Mateusz Sieroński omówił kluczowe inwestycje w regionie, w tym renowację mostu obrotowego w Giżycku, której zakończenie planowane jest przed rozpoczęciem sezonu wakacyjnego 2025. Zwrócił również uwagę na projekt przebudowy obwodnicy nad Kanałem Łuczańskim, który ma na celu poprawę infrastruktury komunikacyjnej w regionie.

Dyrektor Urzędu Żeglugi Śródlądowej w Giżycku, Pan Łukasz Gieczewski, poruszył kwestie związane z obowiązującym prawem wodnym oraz potrzebą edukacji młodzieży i osób dorosłych w zakresie ochrony zasobów wodnych. Podkreślił także konieczność szkoleń dla młodszych pokoleń, które powinny być przygotowane do zarządzania tymi zasobami w przyszłości.


Certyfikacja i bazy usług portowych

Na zakończenie, panel dotyczący certyfikacji usług portowych, czarterowych i szkoleniowych na Mazurach. Prezes LOT Mazury oraz Pan Marcin Krzywonos ze Stowarzyszenia Żeglarskiego Wiatrowskaz omówili potencjał stworzenia bazy, która umożliwiłaby wprowadzenie jednolitych standardów jakości usług w regionie. Została zaprezentowana koncepcja certyfikacji, mająca na celu podniesienie jakości usług oferowanych turystom oraz poprawę bezpieczeństwa na wodach.


Podsumowanie

Konferencja zakończyła się podsumowaniem oraz zapowiedzią kolejnego spotkania, które odbędzie się po sezonie letnim, aby przedstawić postępy w realizacji omawianych projektów. Uczestnicy konferencji zgodzili się, że wspólne działania będą kluczem do dalszego rozwoju Mazur, a także poprawy bezpieczeństwa i ochrony środowiska w regionie.




Comments


bottom of page